Законотворча діяльність та державна політика

НАРКОПОЛІТИКА / ЗАКОН ПРО НАРКОТИКИ / НАРКОПОЛИТИКА / ЗАКОН ПРО ЗАЛЕЖНІСТЬ

У Верховній Раді України зареєстровано проєкт Закону України № 5715 від 29.06.2021
«Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей кримінальної відповідальності осіб, які вчиняють правопорушення у зв'язку із наявністю залежності від наркотичних та інших психоактивних речовин, а також організації реабілітації таких осіб».

Результат плідної майже піврічної праці наших юристів під керівництвом Вікторіїї Мозгової, депутатів, вчених, громадських діячів, державних службовців доступний для ознайомлення та завантаження
Законопроєкт про державну допомогу наркозалежним, які вчинили злочин, спрямують на експертизу в Групу Помпіду
(повний текст під катом)
Нещодавно зареєстрований у Верховній Раді законопроєкт про лікування і реабілітацію залежних осіб, які вчинили кримінальні правопорушення, спрямують для проведення експертної оцінки Групі Помпіду Ради Європи. Про це йшлося під час зустрічі представників кількох українських міністерств із Виконавчим секретарем Групи зі співробітництва у боротьбі проти зловживання наркотиками та їх незаконного обігу Дені Убером.

«Після 14-літнього плідної співпраці між Групою Помпіду і Україною, питання вступу України до Групи нарешті вийшло на нову активну фазу і в минулому місяці Президентом України був поданий відповідний законопроект. Тож є надія, що найближчим часом буде завершений процес приєднання України до Групи Помпіду і можливості нашої співпраці будуть якісно і кількісно розширено. У цьому зв'язку, важливо підкреслити, що у червні виповнилося 50 років з моменту створення Групи Помпіду і було затверджено новий Статут Групи, відповідно до якого розширено мандат діяльності питаннями залежності від тютюну та алкоголю, а також ігрової та інтернет-залежності.», – заявив Дені Убер.

Крім того, він зазначив, що вітає прагнення України впровадити особливості кримінальної відповідальності стосовно осіб, які вчинили кримінальні правопорушення через їхню наркотичну залежність і ефективну систему лікування та медико-психологічної реабілітації таких осіб, а також про готовність Групи Помпіду надати експертну допомогу щодо забезпечення відповідності положень законопроєкту № 5715 європейським стандартам і кращим іноземним практикам.

Зустріч відбулася під головуванням заступника міністра внутрішніх справ Антона Геращенка. Також у ній взяли участь заступник міністра закордонних справ Євгеній Єнін, заступник міністра охорони здоров'я з питань євроінтеграції Олександр Комаріда, заступник міністра юстиції Олександр Банчук, голова Регіонального програмного офісу в Східній Європі Управління ООН з наркотиків і злочинності Жаннат Космухамедова, глава Комітету ВР з питань зовнішньої політики і міжпарламентського співробітництва Олександр Мережко, а також співдиректорки проєкту «Наркотична та алкогольна залежність: безпека суспільства, захист неповнолітніх, психічне здоров'я» Українського інституту майбутнього Ганна Міщенко й Вікторія Мозгова.

Антон Геращенко зазначив, що сьогодні набуло особливої актуальності приєднання України до Групи Помпіду і внесення змін до чинного законодавства щодо вдосконалення регулювання окреслених правовідносин з урахуванням європейських стандартів і кращих практик.

«Співпраця України з Групою Помпіду забезпечує важливе якісне перетворення наркополітики нашої держави, впровадження орієнтованого на людину підходу держави і суспільства до розв'язання проблем, пов'язаних із психоактивними речовинами. Впровадження позитивного міжнародного досвіду з профілактики наркотичної залежності, лікування й реабілітації осіб, які мають таку залежність, важливе для України», – сказав заступник міністра внутрішніх справ.

Співпраця Групи Помпіду з Україною розпочалася 2007 року з ініціативи української сторони і триває досі. Одним із перших було запущено проєкт із профілактики наркоманії в українських школах (2007-2010 рр.). Далі були проєкти з поліпшення послуг з лікування та реабілітації для наркозалежних в'язнів, військовослужбовців і потерпілих у зоні конфлікту, навчання волонтерів і представників державної й місцевої влади, сприяння в підготовці Стратегії щодо наркотиків та інші.

Загалом Група Помпіду реалізувала в Україні проєктів на суму понад 1, 2 млн євро. Мета нинішньої зустрічі – поліпшити комунікацію між українськими органами державної влади й групою у питаннях формування і реалізації ефективної наркополітики України.

Під час сьогоднішньої зустрічі також обговорювалося питання встановлення робочих відносин між МВС і Групою Помпіду в такому напрямі як підвищення кваліфікації співробітників поліції і прикордонників у питаннях протидії незаконному обігу наркотиків.

AUTHORS

АВТОРСЬКИЙ КОЛЕКТИВ

Олександр Бакумов
Народний депутат України
Антон Геращенко
Заступник Міністра внутрішніх справ України
Вікторія Мозгова
Помічник-консультант голови Комітету ВРУ з питань правоохоронної діяльності, содиректор проекту "Залежність" UIF
Анна Міщенко
Громадський діяч, автор проекту "Соціальний діалог", содиректор проекту "Залежність" UIF
Денис Монастирський
Голова Комітету ВРУ з питань правоохоронної діяльності ВР
Ірина Пінчук
Директор Інституту психіатрії Київського національного університету імені Тараса Шевченка; директор міжнародного центру обміну технологій в сфері залежностей
Світлана Румянцева
Експерт "Центру психічного здоров'я і моніторингу наркотиків та алкоголю МОЗ України"
В'ячеслав Мішиєв
Завідувач кафедри загальної, дитячої, судової психіатрії і наркології Національного університету охорони здоров'я імені П.Л.Шупика, Директор КНП Клінічна лікарня "ПСИХІАТРІЯ у м.Києві"
Геннадій Зільберблат
Генеральний директор Комунального некомерційного підприємства Київської обласної ради «Обласне психіатрично-наркологічне медичне об'єднання»
Сергій Чернявський
Проректор Національної академії внутрішніх справ, доктор юридичних наук
Олег Процюк
Професор кафедри кримінального права Національної академії внутрішніх справ, кандидат юридичних наук, доцент
Олександр Стрільців
Уповноважений з антикорупційної діяльності Національної академії внутрішніх справ, кандидат юридичних наук, доцент
Володимир Арешонков
Народний депутат України
Сергій Бабак
Народний депутат України
Артур Герасимов
Народний депутат України
Олександр Дануца
Народний депутат України
Олександр Корнієнко
Народний депутат України
Андрій Костін
Народний депутат України
Дмитро Лубінець
Народний депутат України
Олег Макаров
Народний депутат України
Денис Маслов
Народний депутат України
В'ячеслав Медяник
Народний депутат України
Владлен Неклюдов
Народний депутат України
Андрій Ніколаєнко
Народний депутат України
Юрій Павленко
Народний депутат України
Максим Павлюк
Народний депутат України
Михайло Радуцький
Народний депутат України
Сергій Штепа
Народний депутат України
Юлія Яцик
Народний депутат України